26. října 2008

Street art v Sestupné ulici

Co je to? Poezie nahozená na zeď pro potěšení lidí na procházce? K nalezení v sestupném průchodu z horního sadu Břevnovského kláštera.

20. října 2008

Pes, který nekouše

Říká se
Pes, který nekouše, neštěká.
Jo, jenže takový pes potřebuje kašovitou stravu!

7. října 2008

Tuček tučňák

Tentokrát tučnák s mírnou nadváhou. ;-)

4. října 2008

Jóhann Jóhannsson v kostele sv. Šimona a Judy v Praze

Včerejšího dne (3.10. 2008 A.D.) jsem navštívil koncert islandského pána Jóhanna Jóhannssona. Kostel sv. Šimona a Judy byl příjemně vytopen a po hodinu a půl (taktéž příjemně) zatopen zvukovými vlnami. Jóhannsson přijel s výtečným Matthiasem Hemstockem (perkuse a elektronika), neméně výtečným smyčcovým kvartetem a s několika kily nadváhy (z 3. řady to bylo fakt vidět :-)). Ke slyšení se dostavil plný kostel.

Jóhannsson bez jediného slova předvedl svůj repertoár vyváženě kombinující elektroniku s živými smyčci. Výsledkem byl ambient se zvukovými kvalitami industrialu nebo noise se zvukovými kvalitami ambientu. Tvrdší industriální zvuky mé uši docela překvapily. Vizualizace podpořily dojem záběry výsypek, betonování a jiných těžko-průmyslných kratochvílí (ale nejzajímavější byla tráva vzhůru kořeny!). Nejvíce se podle mého skromného názoru zdařilo provedení skladby The Rocket Builder z nového alba Fôrdlandia. Těžké industriální zvuky se v ní perfektně skloubily s harmonickou texturou smyčců.

2. října 2008

Blíží se tuhá linuxová zima

Po nějaké době (starší tučnáci jsou k nalezení zde) jsem opět nakreslil dalšího linuxového tučňáka, tentokrát v zimním out-fitu. Long live Inkscape!

1. října 2008

Matematický podvod

Při jedné IM konverzaci s panem Daemonem nás napadlo, že vlastně nikde není přesně stanoveno, v jaké číselné soustavě jsou uváděny ceny. Například u výrobku s cenou 1000 Kč není jisté, zdali je číslice 1000 zapsána v desítkové, dvojkové nebo třeba osmičkové soustavě.

Samozřejmě má cenu diskutovat jenom o těch soustavách, v nichž je hodnota číslice nižší. Tak například v dvojkové soustavě by 1000 znamenalo 1*23 + 0*22 + 0*21 + 0*20 = (8)10. Tedy 8 v desítkové soustavě. Cílem je tedy přesvědčit prodejce výrobku s cenou 1000 Kč, že číslovku zapsal v dvojkové soustavě, a zaplatit pouze 8 korun. Teoreticky by se dalo spekulovat, zdali 8 je opravdu v desítkové soustavě a ne třeba v hexadecimální.

Jistě by bylo zapotřebí to předem prodiskutovat s nějakým ukrutně slizkým právníkem, který by nás byl ochoten hájit v případě konfrontace se zákonem. Ale je dost možné, že by v tom nespočívala hlavní potíž.

Tou je totiž tzv. zdravý rozum.