24. listopadu 2008

Moji milí farníci!

Jedu z práce tramvají a vedle mě 15-letá dívka předvádí, jak tancuje medvěd. Jenže řidič tramvaje nepatrně přibrzdí, čímž děvče vychýlí z rovnováhy a její noha (tlapa?) mi padne na botu.

Ježíííš! Pardóóón! vyhrkne.

A já na to: Jak jsi mě poznala, mé milé dítě?

Samým překvapením ze sebe nemůže vydat hlásku, tak jí jenom blahosklonně požehnám znamením kříže.

20. listopadu 2008

Čaj Hira Bancha Muso

Koupil jsem si japonský pražený čaj Hira Bancha od firmy Muso. V prodejně Country Life za 62 peněz pořídíte rovných 100 gramů. Cena je tedy lidová; a Židy potěší, že čaj je košer-certifikovaný. Sestává se z pražených větviček i listů.

Podle etikety zalévám vroucí vodou (chtělo by to vyzkoušet také zalití horoucí lávou). Čaj mi chutná skoro jako Fajn OolongTM z Oxalisu. Řádně propečená chuť dovede svou silou přerazit i zavilou odpornost vody na koleji. Ke zvýšení spokojenosti se hodí přidat pražené buráky.

Pakl:
Listy:
Nálev:

Sepsáno na památku Mrtvým stránkám o čaji caj.wu.cz

10. listopadu 2008

Kde je možno kouřit

Kouření se povoluje:
  • v krematoriích a márnicích
  • na hnoji
  • na místech požárů
  • ve spalovnách odpadů
  • uvnitř aktivních vulkánů
  • v peci, krbu a na rožni
Všude jinde je kouřit přísně zakázano.

8. listopadu 2008

Jak jsem se nakreslil

"Get social!" je slyšet z každého rohu webu. Skoro každý tento sociální web vyžaduje ikonu, která vás bude reprezentovat (avatar). Kde ikonu sehnat? Hodně se rozmohly obrázky a la Simpsonovi nebo ve stylu manga. Inu, já jsem se zvektorizoval.
  1. Vzal jsem nevalný fotografický portrét mé osoby.
  2. Otevřel Inkscape.
  3. Fotografii vložil do první vrstvy a zamknul.
  4. Vytvořil novou vrstvu nad fotkou a začal obkreslovat Beziérovými křivkami.
  5. Je třeba uzavírat všechny křivky, abychom jim později mohli dát výplň.
  6. Porovnávat s původní fotkou a vylepšovat (při zachování jednoduchosti), až budeme spokojeni.
  7. Byl jsem spokojen. ;-)
Výsledek: P.S.: Kdo se chce v editoru vektorové grafiky Inkscape lépe vyznat, tomu doporučím návody z http://screencasters.heathenx.org/.

5. listopadu 2008

Podzimní fotka

Ze stromů padá listí, z lidí poezie, do foťáku si vleze podzimní nálada. A když lidi začnou v tramvaji smrkat a kašlat, pak už je fakt zima.

Open source vs. knihovna

Filosofie open-source a filosofie knihovny jsou si podobné až běda. Tak se zdá zvláštní, že prozatím nedošlo k rozsáhlejší adopci svobodného software na půdě knihoven.

Do knihovny knihovníci nasdílí spoustu dokumentů, které zadarmo či malý poplatek zpřístupňují veřejnosti (jako Rapidshare a spol.). Jejich motivací je, aby se znalosti šířily:

aby každá kniha se dostala ke svému čtenáři a aby se každý čtenář dostal ke své knize (viz. 5 zákonů knihovní vědy).

Knihovníci však sdílí nejen produkty práce druhých (autorů, hudebníků), ale také plody práce své. Nikomu nepřijde nepřirozené sdílení bibliografických záznamů nebo záznamů autoritních. Přebírání záznamů je naopak podporováno, jelikož to má více výhod, které jsou do značné míry blízké k výhodám vývoje open source. Spoluprací více lidí se nejenem dospěje k většímu množství záznamů, ale také k vyšší kvalitě.

Jaké jsou tedy důvody pro to, že v knihovnách nemáme open source řešení? Jednak to může být ona pověstná konzervativnost knihovníků a knihovnic (Knihovník se prý také pozná podle toho, že má více roláků než bot. ;-)) Dále je třeba si přiznat, že solidní open source systém, který by se hodil i do větších knihoven tady není dlouho. Ale přesto...

Knihovníci, zlobíte. Zřejmě bude třeba použít agresivnější přístup.

Konference Creative Commons a anticopyright

4. listopadu 2008, BIO OKO, Praha Holešovice, (info):
  1. Na pódium si vleze pes. Chvíli se po něm prochází. Lidé udělají Haf! a velmi vesele se smějí.
  2. V rámci navození přijatelné atmosféry je reflektor namířen do publika, kde ostrým světlem vypaluje zraky kritiků. V kině panuje zima, vyměňujeme si kotlík s grogem.
  3. Když se sejdou právníci s umělci, je to mela. Umělci se právníků ptají, zdali mluví korektně; právníci se snaží působit jako velcí pohodáři. Nikdo nic neřekne, a tak není čemu tleskat.
  4. Advokát Aujezdský mluví asi takto: Jo, prostě byl vejkend, jo, nicméně... Zřejmě má za to, že se tak dostane do komunity umělců, kteří na konferenci navnímávají substrát pro svá budoucí veledíla.
  5. Advokát Aujezdský řekl: Každý český právník napíše lepší licenci než Stallman. Ale chápu... je to programátor...
  6. Ještěže je tu Petr Kadlec, který pronese jednu z lepších vět večera: Je absurdní, že na mém díle se nikdo nemůže 70 let postavit.
  7. Naneštěstí jsou přítomni pan Multi a pan Mediální, takže je celý tento paskvil nahráván na pohyblivé obrázky.

2. listopadu 2008

Konference LinuxAlt 2008

V sobotu 1.11. 2008 jsem se v Brně zastavil na vyslechnutí 6 přednášek mnou pečlivě vybraných z programu konference LinuxAlt 2008. Že to bylo o linuxu, je zřejmě patrno již z názvu (který nenápadně připomíná název diskusní skupiny alt.linux).

Osazenstvo areálu Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně se sestávalo z jedinců české variace geeka (Dotaz: Patří mezi osazenstvo i posluchači stojící?), avšak našly se i dívky. Prozřetelně jsem si vybral témata, která nepatřila k těm ryze programátorským.

Začátek jménem Programátor umělec však nebyl úplně šťastný. Přednáška téma pomalu rozmělňovala až do úplného rozpuštění k velmi tenkým návaznostem na trendy fenoménu web 2.0 a wiki. Opravdu nepůsobí dobře zahajovat každou druhou větu úslovím je zajímavé, že... a korektně předčítat slidy. To jsem já, odkojen kvalitními výkony univerzitních učitelů, nepovažoval za uspokojivé. Nepochybné však je, že přednášející v sobě má potenciál a za 10 let bych si ho rád poslechl, o tom, co bude mít tehdy na jazyku.

Následovalo informačně výživné povídání o svobodném software pro zrakově postižené uživatele, které ukázalo, že platforma desktopu je v ohledech přístupnosti svým uživatelům mírně opožděna za tím, co se děje na webu (Web Content Accessibility Guidelines 2 a spol.).

Po přestávce jsem se dostavil k vrcholu dne, který pro mě vytvořila prezentace Jana Pinkase Jabbim - vytváříme Jabber/XMPP řešení pro lidi. Originální, vtipná a obsahově kvalitní. Za jedna s hvězdičkou!

Následoval Stanislav Hoferek známý svou distribucí Greenie odvozenou z Ubuntu, který si bohužel menšinovým tématem derivování vlastního OS nedokázal získat přízeň publika, které bylo po předchozím jednání nachystáno na další lahody.

Od třetí hodiny nastoupil šéfredaktor serveru www.root.cz Petr Krčmář, který velmi zdatně pojal již stokrát omleté téma Jak si vybrat distribuci.

Zakončení jsem strávil na stojáka v menší místnosti, kam pořadatelé mírně nešťastně situovali atraktivní přednášku Martina Hassmana o implementacích médií chystaných do standardu HTML 5. Doufám, že se s ním potkám ještě dříve, než bude JavaScript rychlejší než Céčko! ;-)

Ve finálním slosování o dárečky od sponzorů akce jsem sice nic nevyhrál (budu si muset zvýšit vlastnost Luck), přesto (nepodplacen hmotnými tretkami) - kdybych měl deníček, napsal bych si: Byl jsem na LinuxAltu 2008 a byl jsem spokojen.