10. září 2008

Jak nakoupit notebook

Kupováním notebooků jsem strávil poměrně dlouhou dobu. Mám za sebou nákup 2 notebooků, 2 reklamace a snahy užitečně poradit spolužákům a známým při koupi. Na základě těchto zkušeností jsem začal nabývat dojmu, že proces koupě pokaždé sleduje určité vzorce pochodů. Pokusil jsem se nabyté poznatky zobecnit do následujících rad, které se většinou dají aplikovat nejen při nákupu notebooku, ale jakéhokoli zboží, které se vyznačuje množstvím komplikovaných parametrů (např. výpočetní technika) a nepřehledně rozsáhlou nabídkou.

Kupovat co nejpozději
Vzhledem k tomu, že ceny notebooků se vyvíjejí velmi dynamicky, je možné, že cena určitého modelu během jednoho měsíce poklesne třeba o pár set korun. Vyplatí se tedy kupovat až tehdy, kdy notebook opravdu potřebujete.
Objednávat přes internet
Sortiment nabízených notebooků je rozsáhlý a není v silách prodejců jej v kompletnosti udržovat přítomný na skladě. Proto si ušetříte čas strávený návštěvou kvůli objednání, pokud objednávku provedete přes internet. Rady a doporučení, které byste získali návštěvou prodejce, nemají takovou výpovědní hodnotu jako masa údajů, kterou najdete na internetu.
Vyzvedávat u prodejce
Zasílání poštou nebo kurýrní službou není zase tak dobrý nápad. Doporučený balík je drahý a pokud přijde notebook s technickými závadami, poškozeními způsobenými přepravou a dalšími problémy, je težší jej vrátit zpět, popř. reklamovat. Při vyzvednutí u prodejce je možné si notebook zkontrolovat. Hlavní výhodou je jednodušší reklamace, kdy notebook jenom zanesete do prodejny.
Doporučení brát s rezervou
Mnoho článků radících při koupi notebooku je určeno pro laické kupce. Proto se jejich autoři odvažují tvrdit, že něco prostě potřebujete nebo pokud nekoupíte určitý výkon, počítač bude pomalý. Nemůžou vědět, co potřebujete. Vy víte, co potřebujete. Zároveň není zrovna chytré všechna doporučení rovnou odepisovat. Přestože jsou jejich autoři vedeni bůhvíjakými pohnutkami, do sepsání rad investovali jistý čas. Doba, kterou strávili pečlivým zkoumáním notebooků, se ve výsledných doporučeních samozřejmě projeví. Proto není vhodné zahazovat expertízu, která je k dispozici (takřka) zdarma.
Vybírat mezi uznávanými značkami
Tento mírně kontroverzní bod vychází z toho, že nejvíce kupované zboží bude patřit spíše k tomu nejlepšímu. Není to dobré brát do důsledku s tím, že dav má pravdu. Lepší je důvěřovat názorům menšiny tvořené odborníky. Uvnitř této skupiny je již možné dát na radu většiny.
Kupovat nový
Třebaže použité a bazarové zboží může lákat cenou, jeho velkým problémem je absence záruční lhůty. Možnost reklamovat notebook je nezaplacení. U second-handového notebooku může cena opravy závady často dosáhnout částky ne nepodstatné, jelikož bývá mnohdy řešena výměnou problémové komponenty.

Postup při koupi

  1. Získejte informace
    Nejprve se vyplatí nabýt přehled o povaze trhu s notebooky a důkladně prozkoumat nabídku. Cestou k těmto informacím může být internet, kde je výhodné navštívit stránky jednotlivých prodejců, odborně orientované diskuse a komentáře nebo recenze a články, které nabízejí webová periodika. Zdrojem jsou i jiná média. Důležitá může být rada známých, pokud však mají odbornou autoritu se k těmto věcem vyjadřovat. Vzhledem k tomu, že těchto informací je doslova nepřeberné množství, je nutné si stanovit časový limit, který hodláte této fázi věnovat. Ale i tehdy pokud je váš čas tak drahý, že si nemůžete dovolit investovat více než pár chvil, rozdělte si je na dva nebo více dnů, abyste během jednoho dne neučinili ukvapenené závěry. Zároveň nemá cenu strávit výběrem celé dny. Dá se říct, že od určité doby věnované sběru informací, kvalita vašeho rozhodnutí s dalším časem stráveným zkoumáním neporoste.
  2. Uvědomte si, co potřebujete
    Promyslete si a třeba zapište, co budete od notebooku vyžadovat. Kritéria rozdělte na to, co je nezbytně nutné, a to, co jenom chcete, protože by se vám to líbilo.
  3. Vyberte model notebooku
    Vybaveni informacemi o trhu a požadovanými nároky postupně vyfiltrujte z nepřehledné masy nabízených notebooků nejlépe jeden či několik málo modelů. Tato fáze je obtížná už z toho důvodu, že v současnosti nabízené notebooky, lze jen velmi těžce odlišit, poněvadž jsou si obvykle velice podobné. Pokud nemáte vysoce specifické požadavky, je pravděpodobné, že nejužší výběr budete provádět na základě subjektivních pohnutek jako je vkus nebo pocit.
  4. Vyberte dodavatele
    Vyhledejte si prodejce, kteří mají v nabídce vámi zvolený model notebooku, a porovnejte ceny, za něž jej lze koupit. K úvaze přidejte dostupnost, která je klíčová pro snadnou reklamaci zboží. Přestože je prodejců opravdu mnoho, velkých je jenom pár. Velikost vychází z oblíbenosti u spotřebitelů a může být zárukou spolehlivosti prodejce.
  5. Nakupujte
    Proveďte transakci osobních a lokačních údajů a peněz k vámi zvolenému prodejci a počkejte, až on provede transakci notebooku k vám. Pro převod úhrady se hodí příkaz k platbě pomocí elektronického bankovnictví, jelikož s sebou nemusíte nosit větší obnos peněz k vyzvednutí.

Žádné komentáře: